Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 126 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Podróż o długości tysiąca mil rozpoczyna się od jednego kroku

Julianehøj

piątek, 17 grudnia 2010 21:15
Skocz do komentarzy

Gdyby tak przeprowadzić sondę uliczną na temat Danii, pewnie większość respondentów określiłaby ją jako kraj płaski i bezleśny. Rzeczywistość trochę się z tym wyobrażeniem rozmija. Pewnie, że nie ma tu strzelistych gór i potężnych borów, a najwyższy jej punkt leży… na szczycie mostowego pylonu (254 m n.p.m.), ale są malownicze fiordy, rozrzucone wśród pól oczka wodne i jeziora, jest też całe mnóstwo okrągłych, regularnych wzgórków. Znaczna część z nich to kurhany będące po prostu megalitycznymi grobowcami

 

Niektóre z nich spenetrowano archeologicznie jeszcze w XVIII wieku, a jeden został nawet odkryty osobiście przez późniejszego króla Fryderyka V (w 1744 r. - podczas spaceru). Można powiedzieć, że leżał on o żabi skok od Jægerspris. Początkowo przyjęto, że znalezisko pochodziło z czasów Gorma Starego (pierwsza połowa X wieku), jednak w trakcie badań okazało się, że liczy sobie co najmniej 3000 lat.

Photobucket Photobucket

Artefakty przeniesiono do muzeum (przynajmniej część można oglądać w pobliskim pałacu), natomiast kurhanowy wzgórek otrzymał inną zaszczytną funkcję. Syn Fryderyka V - książę Fryderyk Oldenburg  - postanowił wykorzystać znalezisko dla uczczenia pamięci własnej matki.

Photobucket

Wynajął do tego wziętego rzeźbiarza Johannesa Wiedewelta i to on zaprojektował monument zwany dziś Julianehøj (wzgórze Juliany), poświęcony królowej Julianie Marii brunszwickiej (1729-1796).

Photobucket Photobucket

Opróżniona komora grobowa została wyeksponowana. Nad wejściem do niej umieszczono wyrzeźbiony w marmurze napis  JULIANEHØJ –NAJLEPSZEJ MATCE na pamiątkę poświęcam ten starożytny monument. Ufundował w MDCCLXXVI (1776) książę Fryderyk.


PhotobucketPhotobucketPhotobucketPhotobucket

Na szczycie kurhanu ustawiono niewielki i bardzo wiekowy kamień runiczny z białego kwarcytu przywieziony specjalnie z Norwegii. Nazywano go „kamień Ingios”, ponieważ powiązany był z odkrytym w Norwegii bogato wyposażonym grobem kobiety noszącej najprawdopodobniej imię Inga (lub jakoś podobnie). Runów czytać nie potrafię, ale rzekomo te umieszczone na kamieniu Ingios układają się w znaki określające właśnie jej imię.

Photobucket

Na utworzonym poniżej tarasie umieszczono 7 słupów wyrzeźbionych z marmuru (także norweskiego). Na stelach wyryto imiona legendarnych i faktycznych władców: Skiold, Frode Fredegod, Dan Mykillati (władał w latach 170-190), Harald Haarfager (Jasnowłosy 850-933), Gorm den Gamle (Gorm Stary 915-958), Harald Hyldetand (jakiś „zęby”, ale z pewnością nie „sino”, bo Harald Sinozęby to po duńsku Harald Blåtand).

Photobucket Photobucket Photobucket

Monument Julianehøj (położony tuż przy wyjeździe z Jægerspris) starannie odnowiono w 1984 r i naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza, kiedy dotyka się stareńkiego głazu na szczycie lub wchodzi do dawnej komory grobowej. Stąd niedaleko już do chętnie odwiedzanego pałacu, znanego przede wszystkim dzięki pochodzącej z ludu królewskiej małżonce.

Photobucket Photobucket

Podziel się
Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  214 156  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

... i tak zaglądałam tu codziennie, przeniosłam się więc z innego miejsca... tu bardziej przyjaźnie...
Zakręcona. Programowa optymistka.Owsik (znaczy - trudno mi usiedzieć na miejscu). Urodzona włoczykijka. Domorosły genealog. Maniaczka- fotopstrykaczka (jak coś mi się jeszcze przypomni - dopiszę).
Jako, że pamięć moja zaczyna szwankować - zamierzam spisywać swoje eskapady. czasem trochę pofilozofuję, albo wygrzebię kartkę ze szkolnego pamiętnika :))

O moim bloogu

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszc...

więcej...

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszcze do Mistrza, co to po Niebiańskich Polanach oprowadza już wycieczki.

schowaj...

czas swój oddaję

wędrówki duńskie

wędrówki kresowe

wędrówki po Niemczech

wędrówki po Polsce

wędrówki skandynawskie

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 214156
Wpisy
  • liczba: 412
  • komentarze: 5149
Bloog istnieje od: 2532 dni

Lubię to