Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 949 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Podróż o długości tysiąca mil rozpoczyna się od jednego kroku

Keldby z czarownej wyspy

piątek, 13 lipca 2012 22:16
Skocz do komentarzy

 

Większość  kościółków na Møn jest podobno malowana na biało (sprawdzimy przy kolejnych wizytach, bo na razie byliśmy tam tylko raz). Keldbykirke (czyli kościółek w Keldby) zbudowano z czerwonej cegły w latach 1200-1250. Z zewnątrz niby typowy; taki, jakich wiele już spotkaliśmy w różnych wioskach i miasteczkach na Zelandii: ma sporą, przysadzistą nawę i dobudowaną do niej kwadratową wieżę z zębatą attyką. 

 

Photobucket Photobucket 

 

W środku… zadziwia mnogością powstałych pod koniec XIV stulecia fresków. Pokryte są nimi i ściany, i strop. Naiwne, jakby wypłowiałe, realistyczne, niesamowite. Podobno wzorowane na Biblii Pauperum (Biblia ubogich – późnośredniowieczna, bogato ilustrowana scenami ze Starego i Nowego Testamentu). 

 

Photobucket Photobucket Photobucket 

 

Tak mogłyby wyglądać prototypy komiksów – są tu i narodziny Jezusa w stodółce, jest Sąd Ostateczny, Zwiastowanie, Trzej Królowie… a diabły ciągnące opatulonych łańcuchem grzeszników są naprawdę przerażające. Zdarzają się nawet zwykłe sceny z życia codziennego.

 

Photobucket Photobucket Photobucket 

 

O freskach z kościołów w Keldby, Elmelunde i Fanefjord mówi się, że najpiękniejsze w Europie. Na razie widzieliśmy tylko te pierwsze. Ich autorstwo przypisuje się anonimowemu malarzowi, którego nazwano Mistrzem z Elmelund. Dlaczego właśnie z Elmelund, skoro ozdobił co najmniej trzy „mońskie” kościoły? Z prostej przyczyny, że właśnie w Elmelunde odkryto je jako pierwsze (w roku 1880). W okresie reformacji zostały zwyczajnie zamalowane.

 

 W Keldbykirke  znajduje się też złocony, bogato rzeźbiony, późnogotycki tryptyk (1500) przedstawiający św.Andrzeja i jego historię

 

 

Photobucket 

 

oraz ambona z 1591 r. Ścianka osłaniająca prowadzące na ambonę schody ozdobiona jest okrągłymi wizerunkami Lutra i jego współpracownika Melachtona. Takie okrągłe obrazy lub płaskorzeźby noszą nazwę „tondo”.

 

 

Photobucket 

 

Jeszcze słów kilka o jednym z tamtejszych grobów megalitycznych z epoki brązu. Dolmen Sømarkedyssen - posadowiony na wzniesieniu w pobliżu wsi Sømarken - rzuca się w oczy już z daleka. Dolmen, to taki prehistoryczny grobowiec, zbudowany ze sporych głazów wkopanych pionowo w ziemię i przykrytych jeszcze większym, w miarę płaskim blokiem skalnym. Kiedyś z pewnością przysypany był ziemią. 

 

 

Photobucket Photobucket Photobucket 

 

Sømarkedyssen jest dolmenem dwukomorowym, poligonalnym (jedna z komór jest wieloboczna, a konkretniej ma boków osiem) i - jak udało nam się doczytać na umieszczonej w pobliżu tabliczce - powstał ok. 3.500 lat przed erą nazwaną później „naszą”. Znaleziono w nim ponad 450 naczyń z epoki brązu. Pięknie wygląda, jak na tak leciwy egzemplarz.

 

 

 

Photobucket Photobucket Photobucket

Podziel się
Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  214 007  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

... i tak zaglądałam tu codziennie, przeniosłam się więc z innego miejsca... tu bardziej przyjaźnie...
Zakręcona. Programowa optymistka.Owsik (znaczy - trudno mi usiedzieć na miejscu). Urodzona włoczykijka. Domorosły genealog. Maniaczka- fotopstrykaczka (jak coś mi się jeszcze przypomni - dopiszę).
Jako, że pamięć moja zaczyna szwankować - zamierzam spisywać swoje eskapady. czasem trochę pofilozofuję, albo wygrzebię kartkę ze szkolnego pamiętnika :))

O moim bloogu

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszc...

więcej...

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszcze do Mistrza, co to po Niebiańskich Polanach oprowadza już wycieczki.

schowaj...

czas swój oddaję

wędrówki duńskie

wędrówki kresowe

wędrówki po Niemczech

wędrówki po Polsce

wędrówki skandynawskie

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 214007
Wpisy
  • liczba: 412
  • komentarze: 5149
Bloog istnieje od: 2530 dni

Lubię to