Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 126 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Podróż o długości tysiąca mil rozpoczyna się od jednego kroku

…gdzieś nad Świsłoczą… (na okoliczność 150 rocznicy powstania styczniowego i nie tylko)

niedziela, 03 marca 2013 14:51
Skocz do komentarzy

 

Są takie krajobrazy, które - raz dostrzeżone - zostają pod powiekami do końca życia… są takie miejsca, gdzie wraca się wciąż i wciąż… może niezbyt często (bo to jednak kawałek drogi) ale systematycznie.

 

Od podlaskie dróżki

Kocham Podlasie. Może dlatego, że kojarzy mi się z tęsknymi  obrazami wyzierającymi z rodzicielskich opowieści o pozostawionej na Kresach krainie dzieciństwa?  Szutrowe drogi wijące się wzdłuż granicznej rzeczki odkrywają tyle niespodzianek 

 

Od podlaskie dróżki

Mostowlany. Urokliwa wieś z górującą nad drogą cerkwią. Dane archiwalne mówią, że stała tu już w 1593 r. ale ta, na którą patrzymy, pochodzi z roku 1862. 

 

Od podlaskie dróżki
Od podlaskie dróżki

Wspinamy się. Świątynię otacza piękny murek, teren wokół zadbany... najchętniej przysiadłoby się na ławeczce, podumało, ale wzrok znów wyławia coś interesującego.  Kolejna brama otwiera sią na wpisaną do rejestru zabytków prawosławną nekropolię i maleńką, zrębową kaplicę. 

 

Od podlaskie dróżki

Oparte o jej ścianę stare krzyże zmuszają, by zatrzymać się przy nich chwilę… u ich stóp rusza się dziwny wzgórek… co to?… mrowisko! Czyżby pracowite owady wprowadzały się do wnętrza budyneczku? 

 

Od podlaskie dróżki

 

Wieś pomału wyludnia się. Mało kto kojarzy, że jest miejscem urodzenia bohatera trzech narodów: białoruskiego, litewskiego i polskiego. Konstanty Kalinowski herbu Kalinowa [Kastuś Kalinouski (dla Białorusinów) Kostas Kalinauskas (dla Litwinów)] przyszedł na świat 175 lat temu w ziemiańskiej rodzinie mostowlańskiej.

 

Jego ojciec - właściciel zakładu tkackiego - kształcił syna na prawnika. Gdyby nie wybuch powstania styczniowego, pewnie miałby Kastuś własną kancelarię… jednak droga, którą wybrał zakończyła się o wiele szybciej i w dodatku tragicznie. Osadziła go za to w panteonie bohaterów. 

 

Od podlaskie dróżki

 

Rewolucjonista Konstanty Kalinowski – choć miał niewiele ponad 20 lat - był przedstawicielem Tymczasowego Rządu na okręg grodzieński, zwierzchnikiem wszystkich „styczniowych buntowników” na terenie Litwy. Zdradził go jeden ze współtowarzyszy. Wraz z innymi powstańczymi przywódcami został powieszony i pochowany po kryjomu na wileńskiej Górze Zamkowej.

 

Przez wiele lat stał tam  - na chwałę i pamiątkę pogrzebanych pod nim powstańców – drewniany krzyż, zwalony w 1915 r. przez Niemców i zrekonstruowany później wg projektu Wiwulskiego (autora pomnika na Górze Trzykrzyskiej). Wilnianie nazywali to miejsce Grobem Nieznanego Żołnierza. Niestety, zniszczono je w czasach II wojny i nie odbudowano. 

 

 … a w Mostowlanach czas jakby się zatrzymał… ciekawe, na jak długo…

 

Od podlaskie dróżki

 

Od podlaskie dróżki
Od podlaskie dróżki
Od podlaskie dróżki

 

Jeszcze tylko ciekawostka:
Zryw narodowościowy z 1863 r. nazywany jest na Białorusi powstaniem Kalinowskiego. Imieniem Konstantego Kalinowskiego nazwano też w naszym kraju program stypendialny dla białoruskich studentów, we własnym kraju wyrzuconych z uczelni…
...a my tak mało o nim wiemy… 

Podziel się
Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  214 138  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

... i tak zaglądałam tu codziennie, przeniosłam się więc z innego miejsca... tu bardziej przyjaźnie...
Zakręcona. Programowa optymistka.Owsik (znaczy - trudno mi usiedzieć na miejscu). Urodzona włoczykijka. Domorosły genealog. Maniaczka- fotopstrykaczka (jak coś mi się jeszcze przypomni - dopiszę).
Jako, że pamięć moja zaczyna szwankować - zamierzam spisywać swoje eskapady. czasem trochę pofilozofuję, albo wygrzebię kartkę ze szkolnego pamiętnika :))

O moim bloogu

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszc...

więcej...

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszcze do Mistrza, co to po Niebiańskich Polanach oprowadza już wycieczki.

schowaj...

czas swój oddaję

wędrówki duńskie

wędrówki kresowe

wędrówki po Niemczech

wędrówki po Polsce

wędrówki skandynawskie

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 214138
Wpisy
  • liczba: 412
  • komentarze: 5149
Bloog istnieje od: 2532 dni

Lubię to