Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 126 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Podróż o długości tysiąca mil rozpoczyna się od jednego kroku

leżymy tu bowiem zastrzeleni, czyli z wizytą u Kleista

sobota, 25 maja 2013 23:58
Skocz do komentarzy

Jakiś czas temu obiecałam sobie napisać słów kilka o frankfurckim Muzeum Kleista. Pomysł - jak wiele innych - rozpłynął się, ale… no właśnie… Kleist najwyraźniej tego nie zapomniał :-D Podejrzewam nawet, że podsłuchiwał moje myśli, bo czegokolwiek w ostatnich dniach nie dotknęłam (a pakuję się na wyjazd do sanatorium, więc i lekturę przyzwoitą w walizce zamierzam umieścić), to mi Henryczek ze środka wylatywał.  


Muzealne folderki siedziały sobie gdzieniegdzie w charakterze zakładek. Dziwnym trafem właśnie te książki postanowiłam zabrać na uzdrowiskową kurację. Może i dobrze, że nie posiadam jeszcze elektronicznego czytnika – z nim Kleist nie miałby szans, bo przecież spomiędzy przesuwanych na ekranie kartek w żaden sposób wypaść się nie da ;-)

 

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista

 

Heinrich von Kleist - dramaturg, pisarz, poeta i publicysta niemiecki – urodził się 18 X 1777 r. we Frankfurcie nad Odrą (zmarł śmiercią samobójczą 21 XI 1811 r. w Wannsee pod Berlinem). Mimo, że jego sztuki wystawiane są częściej niż dramaty Goethego czy Schillera, ciągle jeszcze jest postacią mało znaną. Mieszkamy na polsko-niemieckim pograniczu, we Frankfurcie bywamy przynajmniej tak często, jak w Kostrzynie czy Berlinie...

 

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista
Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista

 

...naturalną koleją rzeczy była więc wizyta w Muzeum Kleista. Utworzono je w stojącym niemal nad samą Odrą budynku dawnej szkoły garnizonowej, założonej w 1777 przez księcia Leopolda Brunszwickiego (swego czasu uczył się w niej i Kleist)

 

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista

 

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista


 Uznani literaturoznawcy twierdzą, że bohater mego dzisiejszego wpisu był ”największym wyjątkiem w historii niemieckiej literatury, ponieważ interesowało go, jak ludzie faktycznie się zachowują, a nie jak zachowywać się powinni”. Gdyby żył dłużej niż 34 lata i napisał więcej utworów, zakasowałby z pewnością swoich znanych kolegów. On jednak wybrał inaczej.

Wspólnie z przyjaciółką starannie przygotowali podwójne samobójstwo. Zostawili listy. Ten pisany ręką Henrietty, gdyby nie dotykał rzeczy ostatecznych, mógłby nawet brzmieć zabawnie… „bo my oboje, mianowicie znany poeta Kleist i ja, znajdujemy się tu (…) w beznadziejnej sytuacji, leżymy tu bowiem zastrzeleni…”  

 

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista

 

Bardzo długo nie było dla Kleista miejsca w niemieckim kanonie literackim. Pewnie przyczyniło się do tego kiepskie zdanie Goethego o jego twórczości… dziś – paradoksalnie – właśnie nasz frankfurtczyk cieszy się zdecydowanie większą popularnością. W jednym z muzealnych pomieszczeń przedstawiono obrazowo jak to na początku XIX w. z zarobkami literatów niemieckich było…

 

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista

Pierwszy (niezbyt pokaźny) słupek na ścianie przedstawia dochody (z pisania) Heinricha von Kleista. Dwa ostatnie należą do Schillera i Goethego. Słupek Jana Wilkołaza (Wolfganga znaczy) pociągnięty jest nawet po suficie i schodzi kilkanaście centymetrów w dół po ścianie przeciwległej. To bez wątpienia była era Goethego…

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista

 

Muzeum odwiedzać można we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałku (w godz. 10-18). Normalny bilet wstępu kosztuje 3 €. Polacy (podobnie jak studenci i bezrobotni) - płacą 2 €. Placówka posiada najobszerniejszą w świecie dokumentację poświęconą Heinrichowi Kleistowi. W jej skład wchodzą kolekcje dzieł sztuki z pisarzem w roli głównej, teatralia z nim związane, pistolet skałkowy znaleziony przy poecie, znaczki, pocztówki, karty, porcelana, monety oraz obiekty multimedialne (nagrania dźwiękowe i filmy dokumentalne o kleistowskiej tematyce). Wszystko na tle historii Frankfurtu i okolic.

 

Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista
Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista
Od Frankfurt nad Odrą - Muzeum Kleista

 

…a ja kupiłam w tym muzeum pięknie wydane (w dwóch językach) poezje Papuszy. Jutro jadę do Inowrocławia, gdzie cygańska poetka została na zawsze… z pewnością ją odwiedzę. 

Podziel się
Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  214 119  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

... i tak zaglądałam tu codziennie, przeniosłam się więc z innego miejsca... tu bardziej przyjaźnie...
Zakręcona. Programowa optymistka.Owsik (znaczy - trudno mi usiedzieć na miejscu). Urodzona włoczykijka. Domorosły genealog. Maniaczka- fotopstrykaczka (jak coś mi się jeszcze przypomni - dopiszę).
Jako, że pamięć moja zaczyna szwankować - zamierzam spisywać swoje eskapady. czasem trochę pofilozofuję, albo wygrzebię kartkę ze szkolnego pamiętnika :))

O moim bloogu

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszc...

więcej...

... takie sobie owsikowe bajania na temat tego co dookoła nas ciekawego... Gwoli wyjaśnienia - "Owsikami" nazwał nas Rodzic... jako, że "z miejsca na miejsce, z wiatrem wtór...", ale daleko nam jeszcze do Mistrza, co to po Niebiańskich Polanach oprowadza już wycieczki.

schowaj...

czas swój oddaję

wędrówki duńskie

wędrówki kresowe

wędrówki po Niemczech

wędrówki po Polsce

wędrówki skandynawskie

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 214119
Wpisy
  • liczba: 412
  • komentarze: 5149
Bloog istnieje od: 2532 dni

Lubię to